Вкусен леб со маслинки (рецепт)

Овој леб многу лесно се подготвува, а е многу вкусен.
Состојки:
– 300 гр меко брашно, 1 лажица сув квасец , 1 лажица морска сол , 2 лажици млеко, 200 гр маслинки
Подготовка:
– Во подлабок сад ставете го брашното, квасецот и солта. Измешајте убаво за да се соединат сите состојки.

– Потоа постепено додавајте млака вода и замесете средно меко тесто. Садот покријте го со пластична фолија и оставете го на топло околу 1 час да стаса тестото.

– Маслинките исецкајте ги ситно и исцедете ги од вишокот течност. Додадете ги во тестото и повторно месете го.

– Формирајте ја саканата форма со раце и премачкајте го со млеко одозгора.

– Ставете го да се пече во рерна претходно загреана на 200 целзиусови степени околу 40 минути.